Orzechy włoskie – korzyści dla organizmu

Jednym z najbardziej odżywczych produktów dla mózgu jest orzech włoski, który pomaga organizmowi odzyskać siły po ciężkiej pracy umysłowej i fizycznej. Ma on również wiele innych zalet.

Historia orzecha włoskiego

Orzech włoski (https://www.bee.pl/9232-orzechy-wloskie) jest owocem drzewa, które może osiągnąć wysokość 25 metrów i żyć nawet do 400 lat. Ojczyzna jego nie została dokładnie określona, dzikie rośliny występują na Kaukazie, w Azji Środkowej, w basenie Morza Śródziemnego i preferują ciepły klimat. W Europie orzech ten wspominany jest w V-VII wieku p.n.e. Uważa się, że roślina ta przybyła do Grecji z Persji. Z narodem greckim orzechy włoskie były nazywane orzechami królewskimi – były tak wysoko cenione. Zwykli ludzie nie mogli ich zjeść.

Wartość odżywcza

Wartość kaloryczna orzecha włoskiego na 100 gramów to 654 kcal. Zawiera on także:

  • białka 16,2 gram;
  • tłuszczów 60 gram;
  • węglowodanów 11 gram.

Jak orzechy włoskie poprawiają zdrowie?

Orzech włoski może pomóc w pracy mózgu. Kwasy tłuszczowe w jego składzie poprawiają pamięć i działają uspokajająco, zmniejszając tym samym efekt stresu i nerwowego napięcia. Wysoki poziom witamin i mikroelementów odżywia organizm i przywraca mu siłę, a także zwiększa odporność. 100 gramów orzechów ma w przybliżeniu taką samą wartość odżywczą, co pół bochenka chleba lub litr mleka. Białko orzechowe nie jest gorsze od zwierzęcego, a za cenę enzymu lizyny jest łatwiejsze do strawienia. Dlatego też zaleca się, aby orzechy włoskie jedli ludzie osłabieni po chorobie. Wysokie stężenie żelaza w tych orzechach pomaga w walce z anemią i niedokrwistością. Cynk i jod, które są częścią orzechów włoskich, są przydatne dla skóry, włosów, paznokci i tarczycy. Orzechy włoskie są przydatne przy chorobach układu krążenia: potas i magnez w jego składzie wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, normalizują ciśnienie krwi i obniżają je. Orzechy te mogą być również spożywane na cukrzycę, ponieważ mają niski indeks glikemiczny i nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Magnez jest również pozytywny, bo wpływa na stan układu moczowo-płciowego i ma działanie moczopędne.

Ile można jeść orzechów włoskich dziennie?

Produkt ten jest bardzo kaloryczny, dlatego maksymalna ilość orzechów włoskich dziennie wynosi 100 gramów, co jest szczególnie ważne dla osób z otyłością. Orzech włoski jest dość silnym alergenem. Również w przypadku przewlekłych chorób przewodu pokarmowego, orzechy te należy spożywać bardzo ostrożnie i nie więcej niż kilka kawałków w ciągu dnia.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com