Orzechy włoskie: wartości, przepisy i jak je przechowywać

Mówi się, że orzechy włoskie to jedna z najlepszych alternatyw dla ryb w typowej diecie człowieka. I choć ryby mają mnóstwo wartościowych kwasów tłuszczowych, obecnie kojarzą się nam raczej z produktem wyjałowionym bliżej nieokreślonego pochodzenia. Dużo z nas postanawia odstąpić od nich w poszukiwaniu alternatywy, najczęściej decydując się właśnie na produkty pochodzenia roślinnego w łupinach. Sprawdź jakie wartości odżywcze mają orzechy włoskie. Poznaj przykładowe przepisy oraz dowiedz się jak prawidłowo je przechowywać, aby nadawały się do spożycia nawet po kilku tygodniach.

Orzechy włoskie – przykładowe przepisy

Przygotowanie i przeróbka orzechów włoskich to coś, co szybko odmieni nasze zdanie o możliwościach tego pozornie nudnego produktu. Kojarzą się one głównie z ciągłym obieraniem łupin, które dla jednych jest mniej, a dla innych bardziej zajmujące. Najlepszy smak płynie ze świeżych orzechów w łupinach, jednak te w opakowaniu przy odpowiednim przechowywaniu również mogą zachować interesujące nas walory smakowe.

Znudziły ci się tradycyjne orzechy i nie chcesz już sprzątać obierek ze stołu w trakcie seansu? Rozważ jedną z propozycji przygotowania:

  • zmiel orzechy, a następnie przygotuj z nich masę do ciasta, rolady czy tortu,
  • posiekaj orzechy, posyp cukrem i zastosuj je jako posypkę na ulubionych, własnoręcznie wypiekanych ciastkach,
  • podziel orzechy włoskie na kawałki i udekoruj nimi ciasto miodowe,
  • użyj rozdrobnionych orzechów jako składnika urozmaicającego do masy makowej w makowcu.

Orzechy włoskie – przechowywanie

Orzechy włoskie w łupinach nie wymagają od nas szczególnej uwagi. Jeśli je jednak pozostawimy na wierzchu w temperaturze pokojowej z czasem stracą na swojej jakości. Dlatego nawet, gdy są w łupinie warto schować je chociażby w plastikowej reklamówce do zaciemnionej szafki.

Zaopatrując się w orzechy włoskie bez łupin należy zamknąć je w szczelnym opakowaniu (plastikowy lub szklany pojemnik) i schować w ciemnym miejscu. Zapobiegnie to zalęgnięciu się moli. Przydatność do spożycia jest zależna od temperatury. Schowanie ich w lodówce (w temperaturze około 4 st. C) pozwoli na przechowywanie nawet przez czas kilku tygodni.

Orzechy włoskie – kalorie i wartości odżywcze

Wartość odżywcza orzechów włoskich jest niezwykle wysoka. W największej dawce dostarczają fosforu, potasu, magnezu, żelaza i wapnia. Profil kwasów tłuszczowych jest dla nas wyjątkowo korzystny: 6g stanowią kwasy nasycone, 9g jednonienasycone i aż 47g wielonienasycone. W 100 gramach znajduje się 15g białka, tylko 14g węglowodanów i 65g tłuszczu. Jest to też źródło błonnika roślinnego, którego znajduje się 7g.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com